Sprawozdania do GUS
Komentarze: 0
Każda firma każdego roku ma obowiązek składać do Głównego Urzędu Statystycznego różne rodzaje sprawozdań. Na ogół są to sprawozdania PL1, badanie o warunkach zatrudnienia Z 10, a także różne druki innego typu, na przykład powiązane z kilkoma zakresami danych:
Jakością zatrudnienia, Tendencjami tworzenia nowych miejsc pracy, Tendencjami w gospodarce, Tendencjami w rozwoju firm.
Główny urząd statystyczny bada także tematy powiązane z BHP, sprawy powiązane z wypłatami i ogólnie wszystkim, co dzieje się na linii pracodawca - pracownik.
Opolskie w czołówce
Ważną lokatę w sprawdzaniu trendów i przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole tutaj ma się czym pochwalić - statystyka dowodzi, że jest tutaj szczególnie mało wypadków związanych z pracą. W zasadzie nic niezwykłego, bo Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, na dodatek nie jest mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. Jest to prawda, ale nie w odniesieniu do danych Gusu, bo te wyliczono dzieląc na 1000 zatrudnionych.
Wypadkowość w opolskiem - co może być jej przyczyną?
Na pierwszym miejscu z pewnością są to widoczne działania OIP Opole, na przykład:
Działania zapobiegawcze Spotkania dla pracodawców Surowe kontrole kończące się mandatamiTen ostatni temat na uprzedniej liście to nic miłego, ale w tym miejscu można zauważyć, że każda kontrola z PIP Opole przynosi w jakiś tam nie bezpośredni sposób skutek - bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.
Kolejna przyczyna, to większe wyedukowanie organizatorów zatrudnienia - za sprawą sieci dowiadują się, jakie mają obowiązki w kwestii Kodeksu Pracy, dzięki różnym webowym aplikacjom mogą także sobie sami zdziałać z zakresu Kodeksu Pracy. Wychodzi na to, że nie trzeba już tak wiele wysiłku, by zdobyć wiedzę o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Trzecia przyczyna niewielkiej liczby wypadków, to sami pracownicy. Na Opolszczyźnie jest znaczna migracja do innych krajów - za chlebem.Zarazem ludzie wróciwszy do Polski sami nie godzą się na pracę w zakładach nie znających wymogów BHP i niechętnie godzą się na zarobek uzyskiwany w niesprzyjających warunkach.
Dodaj komentarz